Udhėrrėfyes - Treguesi


Zgjedhje e shpejtė: Kapėrce nė tekst | Pasqyra e lėndės

Ndodhesh nė: Udhėrrėfyes > Treguesi

Lexo kėtė faqe nė: Italian | Anglisht | Frėngjisht | Arabisht | Rusisht | Shqip |


Treguesi

1. HYRJA NĖ ITALI

 1. Si hyhet nė Itali
  1. Dokumentat e nevojshme
  2. Kontrollet nė kufi
  3. Parashikimi i fluksit tė emigrimit
 2. Leja e qėndrimit
  1. Ē'ėshtė
  2. Sa zgjat
  3. Si merret
  4. Leja e qendrimit pėr punė nėn tė tjerėt
  5. Rinovimi
  6. Leje qėndrimi tė veēanta
  7. Policat e dorėzanisė
 3. Karta e qėndrimit
  1. Ē'ėshtė
  2. Kush ka tė drejtė
 4. Bashkimi familjar
  1. Kush ka tė drejtė
  2. Si arrihet
 5. Dėbimi
  1. Dėbimi administrativ
  2. Dėbimi gjyqsor
  3. Apelimet
  4. Mbaj mend me kujdes
  5. Kush nuk mund tė dėbohet
 6. E drejta pėr azil politik
  1. Kush ka tė drejtė
  2. Si merret azili

2. QĖNDRIMI NĖ ITALI

 1. Nėnshtetėsia italiane
  1. Si fitohet nėnshtetsia italiane
  2. Kush nuk mund tė pėrfitojė nėnshtetsinė italiane
 2. Rezidenca
  1. Ē'ėshtė
  2. Pėrse shėrben
  3. Si merret
 3. Dokumentat e identifikimit
  1. Letėrnjoftimi
  2. Ēertifikata tė gjendjes civile
 4. Dokumenta tė tjera
  1. Kodi fiskal
  2. Skeden personale anagrafike
  3. Njohja e patentės
  4. Vetėēertifikimi
 5. Shtėpia
  1. Kontrata e qerasė
  2. Shtėpia popullore
  3. Qendrat e mikpritjes dhe banesat sociale

3. HYRJA NĖ PUNĖ

 1. Hyrja nė punė
  1. Elemente tė pėrgjithshme
  2. Kontrata e qendrimit
  3. Marrja Nė Punė
 2. Zgjidhje e marėdhėnieve tė punės
  1. Si realizohet pushimi nga puna
  2. Detyrime tė punėdhėnėsit
  3. Zgjidhje e marrdhėnieve tė punės
 3. Kushte punėsh tė veēanta
  1. Punėt e rastėsishme
  2. Punonjėsit e spektaklit
  3. Infermierė profesionalė
  4. Punonjės autonomė dhe profesioni i lirė
  5. Kooperativat sociale

4. PENSIONET DHE ASISTENCA

 1. Trajtimi i pensioneve
  1. Pensionet e pleqerisė
  2. Pensionet e parakohshme
  3. Pensionet pėr familjarėt e tė vdekurit pensionist
  4. Pensionet pėr tė paaftėt
  5. Pensione tė pleqėrisė kontributive
  6. Pagesė papunėsie
 2. Tutelimi i te dretave te punonjesve
  1. Sindikatat
  2. Institutet e patronazhit

5. SHĖNDETI

 1. Tė huajt me leje qėndrimi tė rregullt
  1. Regjistrimi nė shėrbimin shėndetsor kombėtar
  2. Regjistrimi i detyrueshėm pėr ēdo tip statusi
 2. Tė huaj nė pritje tė rregullimit
 3. Tė huajt pa leje qėndrimi
 4. Si realizohet shėrbimi shėndetsor
  1. Mjeku i familjes
  2. Ilaēet
  3. Spitalet
  4. Tė drejtat e tė sėmurit
  5. Tė drejtat e kėrkuesit tė shėrbimėve shėndetsore
 5. Vaksinimet
 6. Shėrbimet nė frosinone
  1. Konsultorja familjare
  2. Kurimi i SIDA-s
  3. Shėrimi i tuberkulozit
  4. Sherbimet e departimentit 3D
  5. Konsultorja multietnike
  6. U.O. te denuar dhe ish te denuar

6. SHKOLLA

 1. Shkolla italiane
  1. Kushtetuta italiane
  2. Ligji n.40 i 6.3.1998
 2. Struktura e shkollės
  1. Shkollės
  2. Ēerdhet
 3. Reforma e shkollės
  1. Shkolla e tė miturve
  2. Cikli i parė i arsiimiimit
  3. Cikli i dytė i arsimimit
 4. Sherbimet shkollore
  1. Mensa
  2. Transporti
  3. Perjashtime nga pagesa
  4. Libra shkollore-bursa studimi
  5. Mesiimi i fese katolike
 5. Kurset e formimit profesional
 6. Kurse pėr punonjėsit
  1. Kush mund tė regjistrohet
  2. Si bėhet regjistrimi
 7. Njohja e diplomės sė huaj
 8. Universiteti
  1. Kush mund tė regjistrohet
  2. Si mund tė regjistrohesh
  3. Provat e seleksionimit
  4. Refugjatėt politikė (azilantėt)

7. NJOFTIME TĖ DOBISME

 1. Tė huajt dhe drejtėsia
  1. Si tė sillesh nė rast arrestimi, ndalimi, bastisjeje
  2. Mbrojtėsi (avokati)
  3. Mbrojtėsi gratis
  4. Veprime kundėr diskriminimit
  5. Krimi i diskriminimit
 2. Ndėrmjetėsi kulturor
 3. Mėnyrė tė pjesmarrjes
  1. Ē'ėshtė kėshilli komunal
  2. Kėshilltari komunal shtesė
  3. Tė huaj tė ftuar nė kėshillin komunal
  4. Kėshilli i tė huajve
  5. Fondi kombėtar pėr politikat e emigracionit