Udhėrrėfyes - Qėndrimi nė Itali


Zgjedhje e shpejtė: Kapėrce nė tekst | Pasqyra e lėndės

Ndodhesh nė: Udhėrrėfyes > Qėndrimi nė Itali > Nėnshtetėsia italiane

Lexo kėtė faqe nė: Italian | Anglisht | Frėngjisht | Arabisht | Rusisht | Shqip |


2.1 NĖNSHTETĖSIA ITALIANE

  1. Si fitohet nėnshtetsia italiane
  2. Kush nuk mund tė pėrfitojė nėnshtetsinė italiane

2.1.1 SI FITOHET NĖNSHTETSIA ITALIANE

Sipas lindjes:

I huaji qė ka babanė, nėnėn ose njėrin prej paradhėsve tė tij tė drejtpėrdrejt (tė shkallės sė dytė) me nėnshtetėsi italiane:

I huaji qė ka lindur nė Itali, qė banon aty tė paktėn dy vjet pa ndėrprerje deri nė mbushjen e moshės 18 vjeē, bėhet qytetar italian nėse shpreh dėshirėn brenda njė viti pas mbushjes sė moshės.

Nėnshtetėsia pėr natyralizim mund tė kėrkohet nga jashtėkomunitari nėse:

P.s. Ligji italian njeh dopio-nėnshtetėsinė apo shumė-shtetėsinė, pa hequr dorė nga nėnshtetėsia e origjinės.

Dokumenta tė nevojshme

Pėr tė marrė nėnshtetėsinė italiane duhet bėrė kėrkesa nė Prefekturėn e provincės ku banohet. Dokumentat qė bashkėngjiten:

  1. ēertifikata e lindjes;
  2. ēertifikata e familjes;
  3. ēertifikata penale e vendit tė origjinės;
  4. ēertifikata penale e Italisė, nga Gjykata, Prokuroria;
  5. kopja e autentifikuar e pasaportės dhe Lejės sė qėndrimit;
  6. deklaratė tė ardhurash nė lidhje me tre vitet e fundit tė qėndrimit nė Itali.

Proēedura

[ ktheu mė sipėr ]


2.1.2 KUSH NUK MUND TĖ PĖRFITOJĖ NĖNSHTETSINĖ ITALIANE

Nuk mund tė bėhesh qytetar italian:

[ ktheu mė sipėr ]